holovna web lest
Традиційний празник у Штутгарті

14 січня Українська парафія з центром у Штутгарті святкує День свого небесного покровителя – Святого Василія Великого. На храмове свято відбулася візитація Апостольського екзарха Кир Петра Крика до Штутгарту. Як завжди, починаючи з 1973 року, парафіяльний празник проходив у католицькій церкві Святого Ульріха в передмісті Штутгарту – Фазаненгофі.

Преосвященний Владико!
У святий Різдвяний час
завітали Ви до нас!
Ваш візит – нам радість велика
і честь для Громади, любий Владико!
З низьким поклоном цей хліб і сіль
прийміть як дар від нас усіх.
Зичимо Вам здоров'я і сили,
щоб Ви ще довго Богу служили!
Духовний пастирю й наставнику наш,
на все, що Боже, благословіть сьогодні нас.
І ми в молитві з Вами піднесемо серця
до нашого небесного Отця!

Такими віршованими словами вітала Владику доктор Наталя Ткачук разом з учнями Української суботньої школи в національному вбранні.
– Без Бога ані до порога, – розпочав Преосвященний Владика своє привітальне слово до учасників літургійного дійства, – Саме віра в Бога та любов до своєї Церкви об'єднує українців.
Кир Петро Крик разом з настоятелем парафії Святого Василія Великого отцем Романом Врущаком відслужили архієрейську літургію. Службу Божу супроводжував парафіяльний хор під керівництвом Романа Прокопіва. Рік у рік зростає рівень та мистецтво українського творчого колективу.
У своїй щирій та змістовній проповіді Кир Петро розповів про Святого Василія Великого – покровителя Парафії.
На початку року наша Церква святкує пам'ять смерті одного з найбільших і найвизначніших Отців Церкви, учителів віри й монаших законодавців, святого Отця Василія Великого, архієпископа Кесарії Кападокійської в Малій Азії (329-379). Його особа з будь-якої точки зору незвичайна, велична, світла та гідна подиву. Він не тільки аристократ за походженням, а й аристократ духу, характеру, науки і святості. Печать його глибокої віри, героїчної любові до Бога і ближнього, науки і святості спочиває на цілій Христовій Церкві, на монашому житті Сходу й нашого народу. Знаменна прикмета святого Василія як архіпастиря — це безстрашність у визнаванні й обороні святої віри. Святий Василій ревний апостол живого слова-бесіди. Проповідь у його часи була дуже важливим, могутнім і майже єдиним чинником у навчанні святої віри. Святий Василій Великий — митець і апостол пера. Небагато прожив, але багато написав, його велика духовна спадщина — це твори догматичні, моральні, аскетичні, полемічні, пояснення Святого Письма і 366 листів.
– Ми маємо задуматися над своїм життям, виправити різного роду помилки, а якщо зробили якусь провину, то старатися її надолужити, – зауважив Кир Петро Крик. – Варто задуматися і про місце людини в Громаді, щоб збагачувати її та розбудовувати. Наша ціль – йти разом з Ісусом Христом…
По закінченню Служби Божої усі перейшли до Громадського центру, де у великій залі на всіх чекала чудова українська вечеря. Кир Петро благословив їжу та пиття.
– Українська ялинка у Штутгарті є довголітньою традицією, – відзначив ведучий Роман Кулич. – Уже більше 60 років ми зустрічаємося на цьому святі у різдвяний час. Тут є нагода познайомитися, поспілкуватися і разом колядувати.
Велика подяка звучала і парафіянам за куховарство. На столах була і кутя, і смачний борщик, і запашні голубці.
Цього року публіці було презентовано нову виставу «Маланка». Режисером стала Руслана Дангель. До гри долучилися як і дорослі, так і учні Української суботньої школи, які зіграли пастушків та янголів. Усі були в театральних костюмах. Гра самодіяльних акторів зібрала численні оплески. У фіналі спектаклю залунала колядка:
«Сію – вію – повіваю, на щастя, на здоров`я, на нове літо, на новий рік, щоб було ліпше, як торік! Роди, Боже, жито-пшеницю, всяку пашницю! Сію на Вас жито, щоб було Вам добре жити! Сію пшеницю яру, щоб жили Ви завжди в парі! Сію гречку, аби не було суперечки! Сію на Вас овес, щоб був здоровий рід Ваш увесь!

Дмитро Мірецький,
miretsky@ukr.net