holovna web lest
У Львові завершився Форум української молоді діаспори «Львів 2012»

З 26-го серпня по 1-го вересня 2012 р. у Львові проходив Форум української молоді діаспори «Львів 2012» (ФУМД), захід проводиться в Україні вже вдруге. У 2012 році Форум української молоді діаспори відбувався у Києві, і був присвячений 20-й річниці незалежності України. В цьому році форум зібрав 40 молодіжних лідерів з 19 країн світу.
Організатором цьогорічного форуму виступила Конференція українських молодечих організацій Світового Конгресу Українців (КУМО) за підтримки Львівскої обласної та міської рад, українських молодіжних органiзацій Молодий народний рух, Молодіжний націоналістичний конґрес, Батькiвшина молода. Захід проводився за сприяння Світового Конгресу Українців та Благодійного фонду Богдана Гаврилишина.
Робота Форуму української молоді діаспори «Львів 2012» розпочалась зустрiчю з  першим заступником президента Світового Конгресу Українців (СКУ), головою Eвропейського Конгресу Українців (ЕКУ) Ярославoю Хортяні, Генеральним секретарем СКУ Стефаном Романів. У сесiйні залі Львівскої обласної ради урочисто вiдкрито ФУМД і конференцію «Сильна молодь діаспори – сильна Україна». У конференції взяли участь голова КУМО Мирослав Гочак, перший заступник президента СКУ та голова ЕКУ Ярослава Хортяні, генеральний секретар СКУ Стефан Романів, один із найвідоміших економістів світу, член Римського клубу, професор Богдан Гаврилишин,  Голова Львівської обласної ради Олег Панькевич, заступник керівника Центрального виборчого штабу Об'єднаної опозиції «Батьківщина» Михайло Лівінський, молодіжні лідери діаспори, представники українських молодіжних організацій, а також депутати Львівської обласної та міської ради. Під час конференції обговорювалися питання розвитку молодіжних діаспорних структур, реалізації спільних проектів, культурної та просвітницької роботи серед молоді діаспори, шляхів комунікації з молоддю в Україні, співпраці з міжнародними фондами та ін.
Родзинкою цьогорічного Форуму української молоді діаспори стало розгортання найбільшого прапору України у світі, який має розмір 40 на 60 метрів. Державний прапор вперше був розгорнутий в Києві під час відзначення опозицією Дня Незалежності України. У Львові ж, з ініціативи Об'єднаної опозиції «Батьківщина», прапор було розгорнуто для єднання молоді української діаспори та України, а також з нагоди 156-ї річниці з дня народження Івана Франка делегації СКУ, Львівської обласної ради та Об'єднаної опозиції поклали вінки до памятника Каменареві.  
Важливою частиною роботи Форуму стала підтримка ініціативи Молодого Народного Руху щодо участі молодіжних лідерів діаспори, у якості міжнародних спостерігачів на виборах до Верховної Ради України 28 жовтня. Ця ідея підтримана керівництвом СКУ та делегатами ФУМД. Зокрема у резолюції форуму зазначено: «Ми оголошуємо про підтримку ініціативи щодо формування міжнародної спостережної місії «Молодь діаспори за чесні вибори в Україні» для спостереження за виборами народних депутатів України». Наразі формується делегація, яка складатиме щонайменше 200 осіб.

Протягом роботи форуму, молодь мала формальні і неформальні зустрічі з депутатами Львівської обласної та міської ради, представниками Львівської обласної державної адміністрації, лідерами молодіжних громадських організацій Львівщини. Під час зустрічей учасники форуму обговорювали можливості та формат співпраці молоді діаспори із державними та громадськими інституціями Львівщини. Було напрацьовано ряд проектів, які планується реалізувати у 2013 році. Також молодь мала зустрічі з народним депутатом України від ВО «Батьківщина» Степаном Курпілем та лідером ВО «Свобода» Олегом Тягнибоком. Видбулася зустріч з видатними спортсменами Львівщини.
Окрім офіційних заходів, учасники форуму мали і духовно-просвітницьку програму. На свято Успіння Пресвятої Богородиці Голова Комісії УГКЦ у справах молоді отець Ростислав Пендюк провів Молитву за Україну, для учасників були організовані екскурсії по місту, до Шевченківського гаю, музею видатної української співачки з діаспори Квітки Цісик та ін.
Завершальним етапом Форуму стало написання підсумкової резолюції та схвалення статуту Світового конгресу українських молодіжних організацій (змінино назву КУМО в СКУМО). У резолюції форуму делегати констатували, що за останній рік з боку української держави не було зроблено жодного кроку для підтримки та розвитку відносин з українською молоддю діаспори. Учасники постановили домогтися від влади створити та затвердити комплексну програму «Молодь діаспори», розробити інтернет-портал української молоді діаспори, офіційно зареєструвати молодіжні організації діаспори в країнах, де таких не існує. Молодь висловила своє обурення політичним репресіям в Україні, зокрема над Юлією Тимошенко та Юрієм Луценко: «Ми вважаємо такі дії неприпустимими та аморальними. Лідери опозиції мають бути звільнені з-під варти та брати повноцінну участь у політичному житті країни та виборах народних депутатів України 28 жовтня 2012 року». Також у резолюції засуджується політика України щодо мовного питання, згортання євро інтеграційних процесів, тиск на українські громадські організації в Росії.
Завершився Форум концертом «Діаспора-ФЕСТ 2012» в організації КУМО, у якому взяли участь український рок гурт «Ефіра» (Чикаго, США) та гурти з Львівщини «Черрі бенд», «Три в одному», «На виворіт», «Цвіт життя» і «8-й день».

Мирослав Гочак