holovna web lest
Ціна міста Кошиці для Олени Довгович

Щороку на початку травня місто Кошиці відзначає Дні міста Кошиць з нагоди річниці надання місту першої гербової грамоти королем Людвігом Великим у 1369 році. Складовою частиною святкування від 1994 року є і передавання Ціни міста Кошиці, яку визначним особам і колективам міста, на основі пропозицій рад міських частин, комісій міської і місцевих рад, громадянських об'єднань, наукових установ, спортивних і мистецьких організацій ухвалює Міська рада. Протягом 18 років було оцінено 148 осіб і 54 колективів.
Між 10 лауреатами Ціни міста Кошиці за 2012 рік була й Олена Довгович, яку на це відзначення, з нагоди її життєвого ювілею — 65 років, запропонував Український народний хор «Карпати» та Первинна організація  СРУСР № 4 в Кошицях.
Ціну міста Кошиці за 2012 рік «За довгорічну суспільно-культурну діяльність в багатонаціональних Кошицях, поширювання екуменізму і активну роботу з молоддю» вручив Олені Довгович пріматор міста Кошиці Ріхард Раші на святковій зустрічі 7 травня 2012 року у Великій залі Історичної ратуші. Відзначення для ювілярки свідчить про те, що міські власті надають високу оцінку непересічним імпрезам, організованим керівництвом Українського народного хору «Карпати».
Д-р. Олена Довгович вже більше як 45 років активно працює на полі збереження і розвитку української культури в Словаччині. В 1965 – 1971 роках була однією із засновників, головою ради, хореографом і активною членкою молодіжного ансамблю «Весна» у Пряшеві. В 1967 допомагала при заснуванні українського хору «Ластівка» і діяльності драматичного колективу «ДУМКА» в Кошицях. У 1985 р. була одним з основоположників Українського народного хору «Карпати» – є заступником голови Ради хору і Первинної організації СРУСР № 4 з питань економічних та організаційних.
В 1991 – 2004 роках була членкою підготовчого комітету 13-ти річників Міжнародного фестивалю духовної пісні східного обряду, на яких брало участь разом 168 хорів, з того 107 закордонних а з того 50 українських – окремі з них були учасниками і кілька разів.
Від 1991 є головним організатором і директором кошицьких «Маланчиних вечорів» – Новорічних балів Русинів – Українців – у 2012 році відбувся вже 21-ий річник. Є однією з головних організаторів Новорічних концертів (2000-2012) за Юліянським календарем,  Різдвяних концертів (2006-2011), всіх концертів і виступів Українського народного хору «Карпати» та дальших суспільно-культурних заходів у місті Кошиці, які є дуже популярними не тільки між українцями-русинами, але й між словаками та громадськістю дальших національностей та закордонних гостей.  
Є заступником голови молодіжної організації «ПЛАСТ» русинсько-української молоді  і була одним з головних організаторів 16-ти літніх молодіжних таборів і 14-ти Літніх шкіл українознавства.
З нагоди 18-ої річниці Незалежності України та за активну діяльність у 2009 році рішенням Президента України Віктора Ющенка, Олені Довгович признано високу державну нагороду України – «Орден Княгині Ольги ІІІ. ступеня» «За вагомий особистий внесок у зміцнення міжнародного авторитету України, популяризацію її історичної спадщини і сучасних досягнень…».
“Ця ціна належить не лише мені, але і всім вам,” сказала на святковій зустрічі з хором «Карпати» і приятелями О. Довгович. Зокрема подякувала Петру Грінкові і Марії Олшавській, довгорічним спонсорам хору «Карпати» та молодіжної організації ПЛАСТ, заступнику старости Міської частини Кошиці Над Озером Штефану Чабалі та Олені Куцер, але й депутату Національної ради Словаччини Оттові Бріксіму за підтримку діяльності хору «Карпати» та молодіжної організації ПЛАСТ. Подяка належить і місту Кошиці на чолі з пріматором Ріхардом Рашім.
Як перший «свою» Оленку вітав Левко Довгович такими словами: «І заслугою моєї Оленки недавно вийшла книга про село Пстрина. З цієї нагоди Оленка і мої сини звернулися до мене з питанням: «Що тобі, татку, дало село Пстрина?» Без роздумування можу сказати, що село Пстрина подарувало мені найцінніше в моєму житті – мою життєву подругу Оленку, яка вже більше як 45 років підтримує мене і допомагає мені реалізувати моє життєве кредо – віддано працювати для свого народу.
Дорога моя Оленко! Прийми від мене, і твоїх приятелів, які тут зійшлися сьогодні,  щиросердечні вітання з нагоди отримання такої престижної ціни за Твою довгорічну активну роботу. З цієї нагоди хочу глибоко вклонитися перед Тобою і висловити безмежну подяку за твою велику допомогу при народженні мистецьких колективів – «наших спільних діточок», за Твою діяльність не тільки для нашого автохтонного населення на Пряшівщині, але і в цілосвітовому масштабі, знають Тебе наші побратими не тільки в Словаччині та в Європі, але і в далекій Америці, Канаді, Австралії і само собою на Україні.»
З вітаннями за хор «Карпати» виступили – Марійка Побегова, Олена Личко та Світлана Мартинюк традиційним віршованим вітанням:

«Мила Оленко!
В цей літній день святковий
Вітання йдуть з усіх сторін.
Дозволь і нам Тебе вітати,
Від «Карпат» – земний уклін.
Тобі звучать сердечні привітання,
Тобі цілунки і усмішки дарують всі,
Сьогодні як ніколи Ти в пошані,
Щаслива мить, блаженні дні.
Скільки літ відібрала робота,
Скільки сили затрачено в ділі,
Були успіхи, снага, надія,
Щоб традиція наша не згасла — зміцніла.
Хай же день цей величний, святковий,
Всюди ніжним мажором дзвенить,
Будь нам завжди щаслива, здорова,
Кожен день, кожен час, кожну мить».

   
Кошиці, 08.05.2012 року

Святослав Довгович