holovna web lest
"Карпати" возвіщали радісну новину

Час наповнений радісним очікуванням найкращих свят в році Рождества Христового Український народний хор «Карпати» з Кошиць вже традиційно відзначав різдвяними концертами. Концерти реалізовано в рамках проекту «Різдв'яні і новорічні традиції Русинів-Українців», який частково фінансово підтримав і Уряд влади Словаччини в рамках програми «Культура національних меншин 2011».
Концерти колядок у виконанні хору прозвучали і в рамках програми «Різдво на Терасі», 10 грудня  перед торговельним центром «Еріка» та 22 грудня 2011 р. в клубі «Атріум» - організатор Міська частина Кошиці-Захід.
11 грудня 2011 р. «Карпати», на запрошення Чеської спілки в Кошицях, в культурному осередку «Южан» були учасниками Різдвяного концерту під назвою „České Vánoce“
Вершиною Різдвяних концертів був вже традиційний п’ятий річник Різдвяного концерту хору «Карпати», який в цьому році відбувся у суботу, 17 грудня 2011 р. в залі Історичної ратуші, за участі понад 500 глядачів та офіційних гостей, між якими був і консул України з Пряшева пан Юрій Колядинський. В програмі концерту брали участь жіночий хор Чеської спілки міста Кошиць та  угорський хор «Чермель». Виступала і чоловіча співацька група «Поляна», тріо хору «Карпати» у складі Анна Веселовська, Світлана Мартинюк і Штефан Душик. Оригінальне різдвяне вітання та колядку із словацького села Жакарівці, за супроводу акордеону Ярослава Дирги, подарувала глядачам солістка хору «Карпати» Марія Побегова. І в цьому році на концерті виступили учні кошицького Гуртка українознавства, роботу якого вже другий рік, під керівництвом Олени Довгович і Світлани Мартинюк, організаційно забезпечує молодіжна організація «ПЛАСТ» у співпраці з кошицькою Регіональною Радою СРУСР. «Найменші» завіншували і заспівали дві колядки: «Коли ясна звізда» та «В Віфлеємі днесь Марія пречиста», а вкінці свого виступу пісню «Ой, хто, хто Миколая любить». За такий гарний виступ Миколай, два дні перед своїм святом за Юліянським календарем, обдарував дітей пакуночками з українськими цукорками а публіка довготривалими і  натхненними оплесками В кінці концерту прозвучала всесвітньо відома колядка «Тиха ніч, свята ніч» в чотирьох мовах – українською, чеською, угорською та словацькою у виконанні зведених хорів. Якраз виконання колядки «Тиха ніч» публіка прийняла з великим захопленням, бо мовляв ще таке в Кошицях не було.
Концерт закінчено віншуванням: «Дай нам, Боже, у щасті, здоров’ї прожити од Рождества до Нового року, од Нового року до Богоявління, од Богоявління до Воскресіння, од Воскресіння до Вознесіння, од Вознесіння до Святого Духа, од Святого Духа до сто літ! На Многая і благая літ!”, після якого і на сцені і в залі прозвучало наше народне «Многая літ».
Дякуючи спонсорам інж. Петру Грінкові та д-р Марії Ольшавській і жінкам хорів «Карпати», «Чермель і Чеської спілки, при виході з концертного залу понад п’ятсот глядачів чекала несподіванка у вигляді накритих символічних щедро вечірніх столів. Всі глядачі отримали від хору «Карпати»з символічний різдвяний подарунок та «Карпатський пунч», який щедро наливав прихильник «Карпат» Штефан Чабала з дружиною та сином.
В неділю, 18 грудня 2011 року, «Карпати» поїхали в наше село Якуб'яни. Літургійними піснями збагатили святкову атмосферу на службі Божій в греко-католицькому храмі св. Петра і Павла. Після літургії подарували Якуб'янцям концерт колядок, який жителі села прийняли дуже гарно. Подяка за прекрасні хвилини в Якуб'янах належить старостові села Йосифу Дуфалові та отцеві духовному Павлу Валькові, які створили прекрасні умови для прийняття «Карпат». Ініціатором поїздки в Якуб’яни були Оксана та Ярослав Господарі, довгорічні члени хору «Карпати». На святковому обіді «Карпати» зустрілися з членами фольклорного колективу «Кичера» й обдарували один-одного прекрасними народними піснями, колядками і різними «Многая літ».
В рамках проекту «Різдвяні та Новорічні традиції русинів-українців» реалізовано й дальший виступ 26 грудня 2011 р. у римо-католицькому храмі в міській частині Кошиці-Переш, де  вперше прозвучала св. літургія у виконанні хору «Карпати» церковнослов’янською мовою, яку присутні вірники прийняли з несподіванкою, але і  з великим задоволенням, так як і концерт колядок, який відбувся після св. Літургії.
6 січня 2012 року відбувся ювілейний десятий річник зустрічі «Святий вечір з «Карпатами», на якому були присутні найближча рідня членів хору, спонсори й прихильники хору. Гостями зустрічі були й генеральний консул України з Пряшева пані Ольга Бенч з донькою та консул пан Юрій Колядинський.
На запрошення старости міської частини Кошиці-Шаца пана Рудольфа Рештеі, «Карпати» 8 січня 2012 р. в культурному осередку здійснили Новорічний концерт. Концерт мав надзвичайно великий успіх – після прощальної пісні хору понад 150 глядачів своїми оплесками домоглися в «придавок» ще два хорові твори. Виходячи з залу дякували не тільки «Карпатам», але і пану старостові, що в Шаці нарешті на Новорічному концерті звучали наші пісні.
Зал кошицького «Джамбо центра» в суботу 14-го і в неділю 15-го січня 2012 року вже традиційно став місцем вітання Нового року за Юліянським календарем. Вже 21-ий «Маланчин вечір» – Новорічний бал Русинів-Українців  і 12-ий Новорічний концерт і в цьому році організували Український народний хор "Карпати" і молодіжна організація "ПЛАСТ". Гостями мистецьких програм були народний інструментальний ансамбль "Рапсодія", родинне тріо Степанюків і дитячий фольклорний ансамбль "Турянська долина" із Закарпаття.
Понад 400 учасників Новорічного балу, перед вступом у зал, вітали хлібом-сіллю членки хору «Карпати», які підготували на столах і виставку українських різдвяних страв. Прекрасними тонами наших колядок, між якими не бракувала і всесвітньо відома пісня «Щедрик, щедрик», яку можна почути і не в одному американському й англійському фільмах, вітав гостей при вступі молодіжний оркестр «Музика Ювеналіс».
О годині 19,30 години, під звуки дзвонів і колядки «Добрий вечір тобі пане господарю» вийшли на сцену із святковим хлібом-короваєм члени зразкового дитячого ансамблю танцю «Турянська долина», керівник заслужений працівник культури України Іван Пастеляк, разом з дальшими гостями із Закарпаття – народним інструментальним ансамблем «Рапсодія», керівник Леся Дубенко та родинним тріо Степанюків. Мистецька програма балу почалася колядкою «Тиха ніч» у виконанні  "Рапсодії". Три скрипки і одна флейта в руках членок ансамблю створили чудову атмосферу інтерпретацією народних пісень в нетрадиційних обробках, а вкінці і відомий у всьому світі темпераментний «Канкан» Жака Оффенбаха, родинне тріо Степанюків потішило учасників балу  колядками і народними піснями, а діти з «Турянської долини» танцями «Увиванець» і «Гречаники».
Офіційними гостями балу були – консул України в Пряшеві Юрій Колядинський, секретар Генерального консульства Словаччини в Ужгороді Ігорь Прибула, пріматор міста Свидник Ян Голодняк, староста міської частини Кошиці-Старе місто Любомир Грега, депутат міста Кошиці Отто Бріксі, заступник старости міської частини Кошиці-Над Озером Штефан Чабала та довгорічний спонсор хору «Карпати» і молодіжної організації ПЛАСТ Петро Грінко і дальші. Всіх учасників і гостей балу привітала директор балу Олена Довгович. З вітанням виступив і консул України.
До танцю грав оркестр «Епілог» із Свидника, а після півночі всіх любителів народної музики забавляв у фойє оркестр і співачки фольклорного ансамблю «Железіар». Модераторками балу були Марія Шлоссер з Братислави та Зузана Бобрик з Кошиць.
О півночі учасники балу вітали Новий 2012 рік келихами шампанського. Із щирими новорічними побажаннями звернулись до присутніх консул України – Юрій Колядинський, пріматор міста Свидник – Ян Голодняк, староста Кошиці-Старе місто – Любомир Грега, депутат Отто Бріксі та спонсори Петро Грінко і Ян Долні. Після щирих бажань цілим «Джамбо-центром» понеслось могутнє «пряшівське «Многая літ» у виконанні хору «Карпати» і всіх присутніх.
З напруженням всі очікували і жеребкування багатої «томболи». Завдяки Янові Долному з підприємства «Сіменс» головною ціною було плазмове телебачення. Головною ціною на столи було печене поросятко. Забаві і танцям не було кінця-краю аж до скорого ранку.
Велике зацікавлення з боку публіки було і до вже традиційного 12-го річника Новорічного концерту, котрий в цьому році проходив під патронатом пріматора міста Кошиці, пана Ріхарда Рашіго, який на початку концерту привітав всіх присутніх у заповненому залі і побажав щасливого Нового року.
Кожний номер концерту та супровідне слово модераторки Марії Шлоссер своїми щирими і довготривалими оплесками оцінило близько 500 глядачів. В програмі концерту представилися народний інструментальний  ансамбль «Рапсодія», родинне тріо Степанюків і зразковий дитячий  ансамбль танцю «Турянська долина» Перечинського районного будинку культури. Крім вокальних та інструментальних номерів, з яких окремі повторювались, найбільше вподобались глядачам танцювальні номери – «На Русаля», «Березнянка» «Гуцулка», словацький «Чардаш з Парховян», «Гречаники» та «Циганський» у виконанні соло танцюристів Христини Маняк та Едуарда Воронича. 
Учасники мистецької програми з України крім квітів отримали і багаті пакуночки від доброчинної організації «Філантропія» св. Яна Милостивого в Кошицях, директором якої є Володимир Ваник, член Президії Регіональної ради СРУСР в Кошицях.
Вкінці Новорічного концерту Левко Довгович подякував багато численній публіці і гостям за їхню постійну участь на всіх імпрезах хору «Карпати», а тим самим і моральну підтримку діяльності хору та повагу до традицій нашого народу. Висловив подяку всім виконавцям за прекрасну мистецьку програму з побажаннями всім Божого благословення та всіх благ до Нового 2012 року. Після побажань хор «Карпати» разом з мистецькими колективами із Закарпаття, але і з багато численною публікою заспівали всім добрим людям на світі «Многая літ».
Маланчиним вечором і Новорічним концертом Український народний хор «Карпати»  завершив успішно проект «Різдвяні та Новорічні традиції Русинів-Українців Словаччини» і сповнив свою головну мету – пробуджувати у наших людей повагу до традицій наших предків, але у великій мірі показати й представникам інших національностей невмирущі вартості і красу наших колядок, народних пісень і таночків.
Одинадцять непересічних імпрез на переломі років 2011-2012, практично протягом одного місяця, завершено у Свиднику 19. 01. 2012 успішним урочистим концертом-академією, з нагоди святкування 67-ої річниці визволення міста Свидник. Драматургія програми хору «Карпати», його солістів та солістів Кошицького державного театру Луції Кнотек і Мар’яна Лукача, за супроводу молодіжного оркестру «Музика Ювенналіс», за словами пріматора міста Свидник пана Яна Голодняка, головного ініціатора святкування, була на належному рівні: «…такого концерту на святкуванні визволення Свидника не було вже багато років!»

Кошиці, 29. 01. 2012 року
Святослав Довгович