holovna web lest
Дев‘ять незабутніх днів присвячених річниці 100 років ПЛАСТу

Ще не зійшовся рік з роком і Рекреаційний осередок «Злата Ідка» недалеко Кошиць в суботу 28 липня заповнився учасниками XV Літньої школи українознавства (ЛШУ) і XVII Крайового пластового табору «КАРПАТИ 2012», організатором котрих є  Союз скаутів ПЛАСТ українсько-русинської молоді Словаччини з фінансовою підтримкою Уряду влади СР з програми «Культура національних меншин 2012». Більше сотні дітей з усіх куточків Пряшівщини, але і з Кошиць та Братислави, прожила 9 прекрасних днів присвячених 100-річчю (1912-2012) заснування української скаутської організації ПЛАСТ. З нагоди цього ювілею керівництво ПЛАСТу видало співаник під назвою «Любимі мелодії» з коротеньким двомовним (українсько-словацьким) нарисом з історії ПЛАСТу.
Учасниками літнього табору опікувалась булава в складі комендант табору Роман Довгович, його заступник Ксеня Рибак і члени Марія Рибак, Ольга Кутко, Маркіян Ковалик з Братислави, Олена Довгович, Аня Мартинюк з Кошиць, Міхаела Мушинка з Руської Нової Вси, Марія Мушинка та Святослав Довгович з Пряшева, Мирослав Мудрик з Гуменного, Петро Дірер з Удавського, Ґабрієл Чіпак зі Светлиць і медична охорона Марія Лаца зі Свидника. Як асистенти керівникам окремих гуртків допомагали учасники табору Івета Ігнатко зі Стриговець, Бібіяна Кнапік з Орябини, Ярослава Грінко з Гунківець, а Любомир Сабол і Юрій Мушинка з Руської Нової Вси.
Крім традиційних занять в рамках ЛШУ та ПЛАСТу, програма табору і в цьому році принесла для учасників багато чого нового. Перша несподіванка прийшла в четвертий день, коли в табір завітали члени поліції з Кошиць, які прийшли показати дітям дещо із своєї роботи. Перші приїхали члени “Pohotovostnej motorizovanej jednotky”, які наперед показали арешт злочинця на своєму колезі, а пізніше і на командантові табору Романові Довговичові, що дітям дуже сподобалося. Показали і техніку бою і свою зброю, що викликало великий інтерес головне між хлопцями. Згодом у табір прийшли і два коні та поліцайні пси. Головне пси показались, як чудові помічники при пошуку наркотик чи арешті злочинця. Дітей найбільше зацікавив маленький десятитижневий німецький вівчар Ніко, який має за собою лише декілька днів спеціальних вправ.
Крім традиційних лекцій в школі українознавства, в яких найменші новаки вчилися передусім азбуку і старші юнаки говорили про історію ПЛАСТу, учасники табору мали змогу ближче познайомитися і з Україною. В перший день місяця серпня в Золотій Ідці привітали шановних гостей – генерального консула України в Словаччині Ольгу Бенч і консулку Оксану Ліщишин, які підготували дуже цікаву гутірку, підчас якої учасники дізналися багато нового про Україну, але і самі презентували свої знання про Україну.
Цілоденна прогулянка в цьому році була також винятковою. Учасники табору поїхали в наше село Варадка Бардієвського округу, де були учасниками урочистої служби Божої в місцевому православному храмі Покрови Пресвятої Богородиці, з нагоди свята пророка Ілія, присвяченій 100-ій річниці ПЛАСТу. Святу літургію кінчав о. Петро Савчак, великий патріот нашої рідної Маковиці. Літургію своїм співом збагатив Український хор «Карпати» з Кошиць.
Після служби Божої члени хору разом з учасниками табору поклали квіти, запалили свічку і заспівали «Вічную пам'ять» на гробі батька великого прихильника ПЛАСТу і хору Карпати та довгорічного жертводавця на ПЛАСТ, «Нове життя» та дальші акції на «рідній Маковиці», Олександра Бурика з Клівленду в США. Після літургії часників урочистостей місцеві жіночки пригостили смачними домашніми тістечками.
І в цьому році в літньому таборі пройшли цікаві теренові гри і спортивні змагання, навіть відбулися і пластові олімпійські гри. Юнацтво знов безуспішно намагалось перемогти булаву у волейболі і знов обидва престижні матчі програло.  Відсвяткували і найпопулярніше таборове свято — «свято Івана Купала». Дівчата оживили «Морену», яку ввечері боронили перед хлопцями, а пізніше її разом втопили. Пускали вниз потічком звиті віночки, котрі хлопці ловили з води і з нетерпінням чекали, котру дівчину їм на цей раз призначила доля. Відбулося і традиційне перескакування попарованих через ватру. Вечір закінчено шуканням чудотворного цвіту папороті на «щастя й на долю».
Кожного року передостанній день, крім інших занять належить підготовці мистецької програми для батьків і гостей, вибору «міс» та «місака» табору, проводиться оцінка окремих змагань, порядок в кімнатах, активність окремих учасників, за що отримують різні вартісні призи, які щороку забезпечує Марійка Рибак з Братислави. Учасники зустрічі отримали і в цьому році «трічка» з емблемою ПЛАСТу. Переможцями в активності та поведінці стали: Христина Грісенько з Меджилаборець – ціна мобільний телефон та Любомир Сабол з Руської Нової Вси – ціна швейцарський годинник. День закінчено великою несподіванкою -  світловим феєрверком («огньострой»), котрий забезпечив Інж. Петро Грінко, власник рекреаційного осередку.  
Табір закінчився в неділю 5 серпня урочистим закриттям табору, на якому, крім великої кількості батьків, були присутні й офіційні гості — консул України в Словацькій республіці Юрій Колядинський, який привітав організаторів та учасників з успішним закінченням вже 17-ої літньої зустрічі, подякував сім’ї Довговичів за їхню мертвенність організувати такі зустрічі молоді, які є винятковими і дуже потрібними для виховування нашої молоді та побажав успіхів до дальшої діяльності молодіжної організації ПЛАСТ. Дальшим визначним гостем був і  представник уповноваженого Уряду влади СР для національних меншин Ласла Надя, Петро Крайняк, який у своєму виступі не таївся захопленням і висловив велике здивування щодо організації табору такого масштабу, за що щиро подякував всім керівникам літньої зустрічі. Присутні оцінили натхненими оплесками співацьке, танцювальне, декламаторське, але й артистичне мистецтво заключної мистецької програми, яку учасники табору присвятили 100-річчю заснування українського ПЛАСТу за сценарієм Святослава Довговича.
А що підготувала молодь для батьків? Найстарші юнаки – нарис-сценку про історію ПЛАСТу, наймолодший учасник табору Рішко Рибак з Братислави декламував віршик «Два півники», пісню «Два кольори» прекрасно заспівав  Крістіан Ґбур з Ряшева, пісня «Била мене мати» прозвучала у виконанні Варвари Диньо з Кошиць і Мирослави Танчак з Пчолинного, вірші Тараса Шевченка декламували Алекс Бегені з Кошиць та Діана Барна з Руської Поруби, пісню «Горіла сосна» заспівали Вероніка Кордяк з Кошиць і Тіна Мошкуряк з Пчолинного, старші і молодші юначки підготували два таночки. Віршиком Федора Лазорика «Донечка матусі» за всіх подякували батькам Юліянка Савчак з Варадки і Луція Пелак з Гутки. Під кінець програми прозвучала пісня про табір, якої слова на мелодію пісні «Смерека» придумало найстарше юнацтво і в кінці найменші новаки прочитали вірш Ізидора Воробкевича «Мово рідна, слово рідне». Співаків і співачок на акордеоні супроводив Мілан Штефаник з Орябини. Конферансьє програми – Христина Грісенько з Меджилаборець та Івета Ігнатко зі Стриговець. Під спів улюблених пісень учасників табору присутні мали змогу бачити відео проекцію з окремих днів табору.
Несподіванку підготували учасники табору голові ПЛАСТу Левку Довговичу і «тітці» Оленці Довгович, яка не могла затримати сльози при читанні подяки, в якій крім іншого прозвучали і такі слова: «Є багато таборів у яких діти співають, танцюють і разом веселяться. Але наш табір «Корпати» є чимсь визначніший. Ви тут вчите нас не забувати наших традицій, розмовляти по свойому і не ганьбитися за те, що ми русини – українці. Дуже Вам хочемо подякувати за те, що даєтe нашій молоді можливість зустрітися і прожити прекрасні моменти разом як одна велика родина. Цього року святкуємо 100 років від заснування українського ПЛАСту. І ви все підготовили так, щоб цілий табір мав святковий  характер. Дев‘ять днів була може про декотрих довга доба, але програма була так інтересна, що ми ані не встигли усвідомити собі, що наш табір вже кінчається. Ви видали зі себе багато сил і ми віримо, що Вам раз Ваша снага повернеться і будете на нас горді, коли побачите, як ми продовжуємо у тому, що Ви тут зачали.»
Із щирими словами подяки до всіх присутніх звернулася в кінці програми Олена Довгович, яка батькам подякувала за довір’я, булаві за жертвенну виховну роботу. Батьків просила, щоб і вдома говорили з дітьми мовою наших предків і виховували в них гордість до свого. Зі словами подяки учасникам та батькам виступив і голова ПЛАСТу Левко Довгович, який закликав до єдності між русинами та українцями, тому що належимо, до одного народу. З табором діти попрощалися пластовим вітанням СКОБ – «Сильно, Красно, Обережно, Бистро», яке тричі прозвучало в честь учасників 15-ої Літньої школи українознавства та 17-ого Крайового пластового табору «Карпати 2012» та в честь їхніх батьків і в честь всіх добрих людей у світі.  
Порядком інформації кілька статистичних даних. У літній зустрічі взяло участь 14 виховників і лекторів та 101 дітей і молоді від 7 до 18 років з 8 міст: Меджилабірці – 20, Кошиці – 15, Пряшів – 7, Свидник – 3, Стропків – 1, Братислава – 1, Гуменне – 1, Воронів н/Т. – 1 та з 24 сіл: Варадка – 1, Вaагринець – 2, Видрань – 2, Габура – 3, Грегоровці – 1, Гунківці – 1, Гутка – 1, Єдлинка – 1, Красний Брід – 4, Ладомирова – 1, Новоселиця – 1, Орябина – 4, Пчолине – 4, Радвань н/Лабірцем – 1, Руська Нова Вес – 4, Руська Поруба – 1, Ряшів – 7, Стригівці – 1, Удол – 1, Улич – 5, Хотча – 1, Чертижне – 2, Чирч – 2, Шар. Щавник – 1. Учасниками опікувалися
Традиційні щирі прощання не обійшлися без сліз. Знов потекли сльози не тільки у дівчат, але і у «твердих» хлопців. Проте всі розходились у піднесеному настрої, з надією зустрітися і в майбутньому 2013 році.

Святослав Довгович