holovna web lest
VI з'їзд Союзу Українців Румунії

30 вересня в м. Тімішоара (історичний центр області Банат, а нині адміністративний центр повіту Тіміш у Румунії) розпочався VI з'їзд української громади Румунії, на якому від Угорщини в якості почесних гостей були присутні Голова ЕКУ Я.Хортяні та заступник голови ДОСУУ Ю.Кравченко. Звітно-виборний форум румунських українців відбувався за чітким порядком денним, без ані найменших порушень регламенту і в суворій відповідності до вимог прозорості з обрання керівних органів з'їзду. Такій злагодженій, уважній і відповідальній роботі українських депутатів можна було тільки позаздрити. На чолі Союзу українців Румунії (СУР) залишився попередній голова Степан Бучута.
Ярослава Хортяні так висловилася «Громаді» з цього приводу: «Дуже раді результатам цих виборів, бо пан Бучута є також і депутатом парламенту Румунії від української меншини, яка налічує до 60 тисяч осіб і є третьою найбільшою етнічною громадою цієї країни. Якби обрали когось іншого, то представницька вага українців Румунії як була б куди меншою в державних органах і суспільстві цієї країни. У Світовому конгресі українців та президії ЕКУ вважають, що за роки головування Степана Бучути очолюваний ним СУР дуже зміцнив свої позиції. Майже всі осередки Союзу українців Румунії мають на правах власника об'єкти нерухомого майна культурного призначення. Тобто державні кошти не розбазарювалися, а були витрачені цілеспрямовано, що тільки посилило довіру до українців платників податків та уряду Румунії. Наприклад, в Тімішоарі 2 роки тому збудували великий будинок культури для місцевої громади українців. І поруч нього вже заклали фундамент для нової української церкви і дитячого садка. Відповідно зріс і рівень роботи активістів та проводу СУР. З іншого боку, якби Степан Бучута не був депутатом парламенту, то він, можливо, не зміг би так успішно лобіювати інтереси українців і вибивати фінансування громадських проектів меншини».
В Тімішоарі на першому пленарному засіданні VI з'їзду СУР взяли участь Президент СКУ Євген Чолій, Голова  президії ЕКУ Ярослава Хортяні, депутати місцевих осередків СУРу, посланці міста-побратима Тімішоари з Рахова на рівні голови райдержадміністрації та мера Рахова,  радник-посланник Посольства України Віорел Котик та радник Віталій Тіміш. Гості привітали українських побратимів з успішними перевиборами та успіхами  Союзу українців Румунії на теренах суспільного життя.
Ярослава Хортяні, звертаючись до присутніх, повідомила, що, серед іншого, хоче виконати обіцянку, яку в 2009 році дала мешканцям невеликого українського села Щука в Банаті, де 2 роки тому була зафіксована найвища народжуваність дітей у Румунії. Ось як розповіла після повернення зі з'їзду про цей епізод пані Ярослава нашому часопису: «Коли я зайшла до їхньої школи, побачила, що в українців села Щука було дуже мало підручників. Я пообіцяла привезти їм ці українські книжки. Коли в Тімішоарі я оголосила, що привезла книжки для дітей зі Щуки, то отримала гучні оплески. Я зрозуміла, що українці Румунії раді навіть такій малій підтримці. Гадаю, наша бібліотека ім. Маркіяна Шашкевича в Центрі української культури, освіти й документації може поділитися книжками, які становлять надлишок якоїсь літератури. Ми можемо передати ці книжки тим українським громадам, які мають у цьому потребу, бо Україна, як я зрозуміла в поїздці до Банату, не піклується румунськими українцями. Колись Посольство України пообіцяло роздобути меблі для будинку української культури в Тімішоарі. Але тих меблів нема й понині. Це для мене дуже дивно, тому що в Румунії ( а це в основному її західно-північна частина) проживає автохтонне українське населення а також нащадки переселенців-козаків з пониззя Дніпра, що тікали від переслідувань російської цариці Катерини ІІ-ї. За комуністичного режиму Ніколае Чаушенску румунським українцям не давали розвивати свою культуру, мову та освіту, але вони не асимілювалися, а навпаки почали відроджувати рідні звичаї, об'єднуються організаційно. І саме на цьому етапі вони потребують допомоги з боку материнської держави, а вона чомусь не зважає на їхні нагальні потреби. І це дуже сумно, тому що Румунія так ревно і з великим завзяттям захищає права етнічних румунів на Закарпатті та Чернівеччині, що Україні до цього ще далеко. Державні чиновники у Києві та дипломати, коли їм нагадують про це, тільки безпорадно розводять руки. І при цьому наші закордонні українці у світі не перестають тягнутися до України. Оце – справжній феномен патріотизму! Я так відчуваю, що діаспора вірить в Україну, її народ і в Боже Провидіння, за допомогою якого відродиться наша рідна земля й Українська Держава, за яку боролося не одне покоління патріотів!»
Президент СКУ Євген Чолій та Голова  президії ЕКУ Я.Хортяні у розмовах з делегатами шостого з'їзду СУР закликали їх всіляко підтримувати бажання людей нашої культури й віри записуватися українцями під час перепису населення, щоб чисельно і ментально зміцнити дух української нацменшини в Румунії. Найбільше Я.Хортяні вразило те, що люди не забули рідної мови: «З ким я говорила, у більшості випадків ці люди знають рідну бесіду. Їхня мова своєрідна, трохи архаїчна, з сильними діалектизмами, але ми, тим не менше, добре порозумілися. Лише один депутат висловив бажання зачитати доповідь румунською мовою, бо так, мовляв, він більше і гарніше може розповісти про діяльність його громади, хоча він і знав українську. Однак увесь зал запротестував у відповідь, і в кінцевому підсумку цей доповідач перейшов на українську мову». 

В.П.