holovna web lest
Патріот України. Громадянин Литви

Не всім відомо, що видатний діяч українського національно-визвольного руху Євген Коновалець, 120-річчя з дня народження якого відзначалося 14 червня ц.р., мав литовське громадянство і, відповідно, був під правовим захистом Литовської Республіки. Це неабияк допомагало йому виходити із складних ситуацій, пов’язаних із його напруженою діяльністю, нелегким життям в еміграції та постійним переслідуванням радянських органів. В Литві пам’ятають про визначного громадянина свої країни: за організаційною підтримкою депутата литовського парламенту Казімєраса Уоки 17 червня у Вільнюсі в приміщенні Сейму Латвійської Республіки пройшла конференція «Євген Коновалець – патріот України, громадянин Литви. 120 років від дня народження».
Конференцію ініціювали литовські українці, зокрема, Василь Капкан і Руслан Скробач, які виконали основну підготовчу роботу, а співорганізатором виступив Центр досліджень визвольного руху (Львів). Серед майже 60 учасників заходу були українські та литовські науковці, колишні литовські дисиденти, журналісти, представники українських та литовських громадських організацій і української громади Литви. Від імені Європейського конгресу українців президент ЕКУ Ярослава Хортяні надіслала учасникам конференції вітання, в якому вона висловила і подяку депутату Сейму ЛР Казімєрасу Уоці за організацію заходу, зазначивши, що Євген Коновалець добре усвідомлював – за незалежність треба боротися. «У вогні перетоплюється залізо у сталь, у боротьбі перетворюється народ у націю» – ці слова полковника Коновальця були зрозумілі усім народам, хто відстоював своє право на самостійність», – акцентовано у привітання Я. Хортяні.
Присутні на конференції заслухали шість доповідей щодо національно-визвольного руху в Україні і Литві та ролі лідерів у цьому процесі. Історик Марта Гавришко, яка представляла львівський Центр досліджень визвольного руху, зупинилась на історичній ролі Є.Коновальця як провідника українських визвольних змагань у міжвоєнний період, науковець НАН Ярослав Середницький охарактеризував полковника Є. Коновальця як видатного військового діяча та організатора українських військових формацій Січових стрільців. Литовські науковці зосередили увагу присутніх на подібності боротьби за державну незалежність України та Литви, зокрема, дипломант Історичних маґістерських студій Вільнюського Університету Айстє Бертулітє-Жікявічієнє провела паралель між полковником Коновальцем та литовським генералом Йонасом Жемайтісом. Зворушливою була розповідь литовського священика-дисидента Аьфонса Сварінска, який відбував термін ув’язнення разом зі світлої пам’яті кардиналом Йосипом Сліпим.
Учасникам конференції був продемонстрований документальний фільм „Євген Коновалець та його доба“, виготовлений Львівським телебаченням у 2008 р. Велике враження на членів української делегації справило відвідання Литовського музею геноциду, створеного у приміщенні колишньої тюрми КДБ. Марта Гавришко зауважила, що в Україні також потрібно заснувати подібний музей.
За словами голови парламентської групи Литва-Україна Юлюса Даутарта, він особисто не був присутній на конференції. Пан Даутартас наголосив, що Сейм офіційно не причетний до організації заходу, а лише надав свої стіни для його проведення. За його словами, фігура Є.Коновальця є суперечливою і для визначення свого ставлення до неї потрібно зібрати більше інформації. Пан Даутартас наголосив  на тому, що проведення конференції було особистою ініціативою одного із депутатів литовського парламенту; він також додав, що у заході не брали участь представники Посольства України в Литві. У той же час Юлюс Даутартас відзначив тісну співпрацю Литви та України.

Віра Коник