ПРОТОКОЛ
 

Прилога ч. 18
Звіт із діяльности
Об'єднання бувших вояків Українців у Великій Британії за 2002 рік


1. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ СТАН:

Об'єднання бувших Вояків Українців у Великій Британії налічує: Вісім Округ: Лондон, Південь, Захід, Середня Англія, Лінколншір, Лянкашір, Йоркшір і Шотляндія. Тридцять два Відділи. Сім Гуртків.

Керівні Органи Об'єднання бувших Вояків Українців у Великій Британії: Загальні Збори, які відбуваються кожні два роки і на якиї обираються Головна Управа, Президія Головної Управи, Контрольна Комісія і Суд Чести.

2. ЗАГАЛЬНА ДІЯЛЬНІСТЬ:

Січень: Проведено успішно коляду на кошти діяльности ОбВУ.

Лютий: Зустріч у Посольстві України з представниками ОбВУ. Окружна конференція Округи ОбВУ - Південь у м. Бедфорді.

Березень: Соборна Панахида в сумівській оселі Тарасівці в пам'ять Головному Командирові УПА, яка служиться щорічно там біля пам'ятника полеглим за волю України. На Панахиду прибув майор Богдан Горовенко, заступник військового аташе Посольства України у Великій Британії. Він і доповідав про Збройні Сили України після Панахиди. Почато заходи у справі перепоховання тлінних останків полеглих воїнів армії УНР, учасників Другого Зимового Походу 1921 року з могил у лісовому масиві до меморіялу в селі Базар, Житомирщина. Зустріч у Посольстві України в Лондоні з д-р Юрієм Серґеєвим, Державним секретарем Міністерства закордонних справ України. Окружна конференція Округи ОбВУ - Середня Англія, в м. Лестері.

Квітень : Окружна конференція Округи ОбВУ - Лянкашір у м. Манчестері. Окружна конференція Округи ОбВУ - Йоркшір у м. Брадфорді. Прощальний вечір у Посольстві з приводу відходу на іншу працю Посла України у Великій Британії, професора Володимира Василенка. Від ОбВУ попрощав посла голова майор д-р Святомир М. Фостун, і вручив йому подарунок.

Травень: Вислано до клітин ОбВУ матеріяли по справам скликання чергових Загальних Зборів нашої ветеранської організації. Окружна конференція Округи ОбВУ - Лондон.

Червень: Загальні, 34 з черги, Збори Об'єднання бувших Вояків Українців у Великий Британії, що відбулись у м. Лестері. Перший пленум Головної Управи ОбВУ після відбуття Загальних Зборів. Участь представників нашої ветеранської організації у врочистій інтронізації нового єпископа Української Католицької Церкви у Великій Британії, Преосв. Павла Хомницького, ЧСВВ. Врочисте Свято Героїв, уже традиційне в сумівській оселі Тарасівці, приурочене цього року до 60-річчя УПА.

Липень: Ген. секретар ОбВУ хор. Маркіян Шептицький репрезентував нашу ветеранську організацію на 57 річних Загальних Зборах Союзу Українців у Великій Британії. Відбулось чергове засідання Президії Головної Управи ОбВУ в Лондоні. Голова ОбВУ репрезентував нашу ветеранську організацію на Загальних Зборах Українського Товариства у Великій Британії.

Серпень: Вислано привітання ген. полк. Олександру Затинайкові з приводу призначення його начальником Ген. Штабу Збройних Сил України.

Вересень: На прощальному вечорі з приводу від'їзду Преосв. Владики Михаїла Кучмяка з Великої Британії в Америку члени Головної Управи та її Президії тепло прощали Владику, як довгорічного капеляна ОбВУ і піднесли йому подарунки, а голова ОбВУ майор д-р Святомир М. Фостун нагородив Владику Срібним Хрестом Заслуги. У рамках відзначення 60-річчя УПА пройшов також успішно Крайовий Вояцький З'їзд ОбВУ в м. Манчестері під кличем «Хай славиться УПА!». З'їзд вшанував своєю участю військовий аташе України полковник Олександр Чорногуз. Тому, що він закінчує свою працю в Посольстві, голова ОбВУ його попрощав від імені Об'єднання бувших Вояків Українців у Вел. Британії і нагородив його Срібним Хрестом заслуги за дружню співпрацю і спілкування та сприяння нашій ветеранській організації. Відбулося Свято українського воїна, приурочене теж 60 річниці Української Повстанської Армії в місцевості Чіддінґфолд, в оселі Союзу Українців у Вел. Британії, організоване старанням Округ ОбВУ - Лондон, Південь і Захід. Члени Президії, Головної Управи та членство взяли участь у Крайовому відзначенні 60-річчя УПА, що пройшло успішно в Лондоні 21 вересня.

У місцевості Каннок Чейс на воєнному цвинтарі, де похоронені померлі воїни 1 УД УНА, які померли в перших повоєнних роках у Великій Британії і були перепоховані на названому цвинтарі, була відслужена Панахида з участю представників Головної Управи ОбВУ й освячено відновлену пам'ятну таблицю.

Член Президії Головної Управи ОбВУ пор. Володимир Янківський репрезентував ОбВУ на річній конференції Організації Українських Жінок у Великій Британії і привітав учасників цієї конференції.

У цьому звідомленні загальної діяльности нашої ветеранської організації подаємо лише головнішу проведену діяльність, не враховуючи дрібнішої праці та різних заходів, а також і працю наших Відділів і Гуртків, яка, як і щорічно, була багатогранною.

3. ЗОВНІШНЯ ДІЯЛЬНІСТЬ:

У червні поточного року голова ОбВУ майор д-р Святомир М. Фостун відбув поїздку в Україну по справам перепоховання тлінних останків полеглих воїнів армії УНР - учасників Другого Зимового Походу в 1921 році Була проведена ділова зустріч і широке обговорення всіх питань цього заходу з житомирськими діячами. Голова взяв участь у відзначенні десятої річниці з часу створення Галицького Братства кол. вояків 1 УД УНА, що пройшло у Львові, і привітав тепло Управу і членство Галицького Братства. Він провів різні зустрічі у справах ОбВУ і відбув поїздку до відпочинкового ресорту в Моршині та знайомився на місці зі станом та працею цього закладу. В Івано-Франківську він відвідав хворого голову Всеукраїнського Братства ОУН-УПА хор. Михайла Зеленчука.

Від 7 до 14 жовтня нинішнього року в Україні побувала делеґація Об'єднання бувших Вояків Українців у Великій Британії - голова майор д-р Святомир М. Фостун, поручник Петро Кіщук і хор. Петро Дюк. Делеґація провела ряд зустрічей, була запрошена на засідання Проводу Спілки офіцерів України, взяла участь у врочистому перепохованні тлінних останків (47) кол. воїнів армії УНР - учасників Другого Зимового Походу в 1921 році. Перепоховання було врочисто проведене в комплексі пам'ятника-меморіялу в с. Базар, Житомирщина. Святкове слово в тій урочистості сказав голова ОбВУ майор д-р Святомир М. Фостун. У суботу 12 і в неділю 13 жовтня делеґація була учасником святкового відзначення 60-річчя Української Повстанської Армії, що пройшло в Києві.

4. ПЛЯН ПРАЦІ В 2003 РОЦІ:

Проведення Окружних конференцій Округ ОбВУ. Соборна Панахида в Тарасівці. Свято Героїв у Зеленосвяточну неділю. Поїздка в Україну на відзначення 60-річчя з часу створення і збройної боротьби Дивізії «Галичина» - 1 УД УНА. Видання книги «50-річчя ОбВУ», випуск картки-поштівки в 60-річчя Дивізії. Як будуть кошти - друк книжки «Вояки - Воякам». Крайовий річний З'їзд ОбВУ в Манчестері у вересні. Тісна співпраця з українськими громадськими організаціями і товариствами, а також і спілкування з українськими ветеранськими організаціями в Україні та в діяспорі, а також з військовими колами в Україні. Допомога Україні по можливостях.

5. ПЕРСПЕКТИВИ ОбВУ:

Вважаємо, що наша ветеранська організація ще буде існувати кілька років. Вона не має поповнення членських кадрів молодими. Члени всі похилого віку, і смерть кожного року проріджує жорстко її ряди. Всетаки, хоч члени й похилого віку, вони продовжують працювати у своїй організації, як і теж і в інших громадських організаціях. Отже, загально треба вважати, що ОбВУ буде продовжувати свою діяльність і далі, хоч у зменшеному чи звуженому маштабі та характері.
Головна Управи ОбВУ.
 


Прилога ч. 19
Лист Голови Об'єднання Українців у Польщі (ОУП)
учасникам та гостям VI Річної Наради Европейського Конгресу Українців в Афінах.


Від імені Головної управи Об'єднання українців у Польщі перш за все хочемо вибачитись за те, що наших представників нема посеред Вас. З огляду на серйозні організаційні та фінансові проблеми представники ОУП не зможуть взяти участі у нарадах, важливого також для українців Польщі Форуму.

Українці Польщі, за якими драматична історія, дуже раді тому, що чергова громада - українці Греції, зуміла підготовити у себе збори ЕКУ, заявити про свої організаційні спроможності. На нашу думку, це доказ того, що українські громади й організації східньої, південної та північної Европи мають великий потенціял і що співпраця між ними може набирати нових форм. Зі свого боку, ми надалі готові ділитися, не лише з українцями Греції, усім - в тому досвідом роботи з дітьми та молодю, присутністю української мови в електронних медіа, способами організації великих культурних заходів тощо. Ми відкриті на серйозні пропозиції, усіх учасників Річних Зборів.

Шановні учасники афінської наради, останні події в Україні показали, що наш голос у важливих для України питаннях потрібен, що згуртовані українці Европи мають право включатися в процеси демократизації українського політичного життя, сприяти европейській інтеграції України. Об'єднання українців у Польщі вже сьогодні стає реальним учасником тих процесів, тому звертаємося до Вас з закликом - розгортаючи роботу над збереженням тотожності українських громад у місцях свого проживання, ініціюйте також проєкти співпраці на міжнародному рівні, підтримуйте один одного. Европейський Конґрес Українців повинен стати місцем зустрічі не лише з европейським українством, але також сучасною Україною. В 11 роковини незалежності нам сильно потрібна також увага з боку державних органів України, тих хто покликаний нести допомогу закордонному українству. Є багато не вирішених питань, багато проблем, які ми самі не в силі вирішувати. Це серйозні проблеми, які болять усі наші громади. У цьому пляні непокоїть нас ідея проведення чергового конгресу СКУ в Києві, досвід того роду заходів організованих в Україні, як хоча би Всесвітнього Форуму Українців показує, що менше є реальної розмови про перспективи українства у світі, а більше спроб використання форуму політиками з України. Кожне інше місце, в якому представники світового українства змогли б на спокійно задуматися над пройденим, розглянути питання відносин між поодинокими громадами та Україною, було до того кращим. В тому пляні критичного погляду вимагає також, на мою думку, ідея проводження у такій самій формулі Всесвітних Форумів Українців. Зустрічаючись не забуваймо, що світ навколо нас міняється вимагає нових ідей нових підходів. Світове українство спроможне вистояти, треба нам лише серйозно призадуматися куди йдемо.

Вельмишановні Пані та Панове, бажаючи плідних нарад хочу Вас лідерів українських громад Европи запевнити - наш досвід, наша варшавська домівка до спільного розпорядження. Заявляю також про нашу постійну готовність спільно здійснювати заходи, що служать українській справі та нашим спільнотам.

Мирон Кертичак.
Голова О'бєднання українців у Польщі й заступник Голови ЕКУ.
 

Прилога ч. 20
Звіт Діяльности Організації Українських Жінок у Великій Британії (ОУЖ)
за період 01.10.2001 - 30.09.2002.


Цьогорічний звітний час розпочався 37 Загальними Зборами ОУЖ, а закінчився річною Конференцією (5 жовтня 2002 р.). Одне і друге відбулися в Манчестері. На Загальних Зборах і на річній Конференції керівні органи звітують за річну пророблену працю. Наші відділи, які ми для різноманітності називаємо Гуртками теж виготовляють свої річні звіти під наголовком "Праця Гуртка ОУЖ у знімках". Усі ці звіти вміщаємо на відповідні таблиці в залі нарад, в цьому році, найкращий з них нагородили. Переможцем став Лондонський Гурток. За віддану цілорічну працю нагороджено малочисельний Гурток у Бедфорді.

Від торішнього року структура нашої Організації Українських Жінок у Великій Британії не змінилася, надалі маємо 30 Гуртків (відділів), поділених на 4 Округи (Південь, Середня Англія, Йоркшір і Лянкашір) плюс Шотландія. Кожний Гурток має приділену зв'язкову, яка є так би мовити посередником між Головною Управою і діючою клітиною організованого в ОУЖ жіноцтва. Зв'язкові на запрошення Гуртків приїжджають на їхні Загальні Збори, річні Конференції та на інші імпрези, і свята, напр.: Свято Жінки-Героїні, річниці діяльности даної клітини, ширші сходини, що включають мистецьку частину, літературні вечори.

За звітний час в ряди ОУЖ вписалися лише 9 жінок, у тому числі 5 молодих. Порядкове число членів ОУЖ на кінець звітного періоду 2876. На жаль, з різних причин дійсного членства маємо лише одну третину.

Головна Управа ОУЖ вдержувала і далі вдержує дружні й ділові контакти зі СФУЖО, з українськими жіночими організаціями Европи та з деякими за океаном. В Україні співпрацюємо з Союзом Українок і з Всеукраїнською Лігою Українських Жінок.

ОУЖ як громадська організація співпрацювала і надалі співпрацює з різними суспільно-громадськими установами й організаціями Великої Британії.

ОУЖ намагається вдержувати контакти з українським Посольством у Лондоні. На жаль, під кінець ділового року, при зміні Послів, наші контакти послабилися. Не знаємо з якої причини, заступник Посла пропустив мовчанкою вислані нами два листи і не прислав привітання річній Конференції ОУЖ. У минулому чогось такого не бувало, приїжджали радники Посольства й вітали наші наради.

Так як кожного року в Зеленосвяточну неділю, не лише керівні органи, але й усі клітини ОУЖ зі своїми організаційними прапорами були учасниками крайового Свята Героїв у сумівській оселі Тарасівка, де до символічної могили полеглим за волю України воїнам поклали вінок живих квітів.

24 серпня члени ОУЖ активно включилися (в своїх місцевих громадах) у відзначення одинадцятої річниці незалежности України.

Наше членство є активним у щорічному вшановуванні жертв великого Голодомору 1932-33 рр. під час днів Скорботи в четверту суботу м. листопада.

У 2002 році всі ми-українці відзначаємо 60-річчя славної і героїчної УПА. Наше жіноцтво активно включилося до праці: жінки брали участь у програмах святкувань та в праці Крайового комітету УПА.

Спільно з Союзом Українців, в місяці квітні цього року проведено акцію в обороні доброго імені нашого славного поета і національного пророка Тараса Шевченка. Запрошено з доповіддю "Шевченко як інтелектуальна і морально-етична постать", проф. доц. Тетяну Беднаржову. Після доповідей (в чотирьох більших громадах) проведено акцію збирання підписів під протестним листом до високопосадових осіб українського уряду: Президента, міністра культури і головного прокурора України, з вимогою припинити і покарати за пасквільні видання "Вордулак Шевченко" та інші, які паплюжать Лесю Українку та Ольгу Кобилянську борзописця, негідника Олеся Бузину. Підписані протестні листи (з 25 українських громад) були вислані з супровідним листом (прохання переслати їх дипломатичною поштою до місця призначення) порученою поштою до Посольства України в Лондоні 26 червня. На жаль до сьогоднішнього дня ніякої відповіді з Посольства не одержано. Зрештою спостерігаючи за сьогоднішніми подіями в Україні не важко догадатися чому ця справа не є важливою для теперішнього керівництва нашої держави.

За звітний період ОУЖ була зарепрезентована своїм делеґатом на Річній Нараді Управи СФУЖО в Торонто (26-28 жовтня 2001 р.). Голова була активним учасником Европейської Конференції СФУЖО, яка відбулася в Таллінні, Естонія. Секретар була учасником X З'їзду ЕКУ в Будапешті, Угорщина, була на відзначенні десятої річниці ТУК Угорщини, під час якого відбулося врочисте відкриття і посвячення пам'ятника королеві Анастасії та королю Андрашу.

Саме сьогодні, а почався він 24 жовтня і закінчується завтра 27 жовтня, в Торонто відбувається VIII Конґрес СФУЖО, в якому беруть участь чотири делеґати ОУЖ. Підчас наради Управи СФУЖО голова ОУЖ п-ні Леся Дяківська перебиратиме за ротаційною системою, обов'язки заступника голови СФУЖО на Европу. Хочу вірити, що чергові наради членів ЕКУ вітатиме п-ні Леся не лише від ОУЖ, але від імені Світової Федерації Українських Жіночих Організацій.

Голова ОУЖ є членом Ради Союзу Українців у Великій Британії.

За звітний період успішно відбулася конференція активу ОУЖ, під час якої широко обговорювано справу виховання наших дітей, нашої української молоді, залучування до активної праці новоприбулих з України та практичне засвоєння українського народного мистецтва в показі і можливості роблення сучасної жіночої прикраси - ґерданів. Одною з головних точок нарад була презентація сторінки ОУЖ у світовій мережі website за адресою www.ouz.org.uk, за зміст якої відповідає одна з членів ГУ ОУЖ. Наша сторінка покищо є лише англійською мовою, маємо надію, що в черговому діловому році появиться вона й українською мовою.

Приємно відмітити, що учасниками Конференцій, Загальних Зборів, різних святкувань ОУЖ є в більшості члени ОУЖ молодшого покоління.

Чим займаються наші клітини? Так як і в минулому їхні члени включаються в усі ділянки суспільно громадського життя, працюють вчительками в суботніх Школах Українознавства, виховницями в молодечих організаціях, вдержують зв'язки з жіночими і не лише жіночими організаціями, де виступають з різними доповідями на українські теми, проводять покази писання писанок, влаштовують мистецькі виставки. Щорічно в мм. лютому і березні влаштовують свято Жінки-героїні, подекуди в м. травні влаштовують Свято Матері, а в м. грудні Свято Миколая. В багатьох громадах зорганізували й успішно проводять т. зв. "денні центри” (опіка пенсіонерами - жінками й мужчинами). Користуючись своїми окремими контактами, поза загальними акціями, висилають допомогу потребуючим братам і сестрам в Україні (дітям-сиротам, пристарілим та іншим, кому ця допомога є необхідною). А теж передплачують часопис "Українська Думка" для деяких клітин Союзу Українок поза межами України.

Наше членство інформуємо за посередництвом обіжників, інформативних листків та матеріялів друкованих на "Жіночій Сторінці" у часописі "Українська Думка". В діловому році разом з обіжниками були вислані три інформативні листівки виготовлені референтом суспільної опіки, а це стосовно: цукрового діябету, фінансової допомоги від держави для потребуючих опіки та піклування, а теж і способу приймання ліків.

ОУЖ спонсорувала зустріч Мирослави Гонгадзе (дружини, по-варварськи вбитого в Україні журналіста) з українською громадою в Лондоні (24 03. 2002 р.).

10 липня 2002 р. ОУЖ вислала 640 листів до членів британського парляменту з проханням підтримати пропозицію 4.1478 (т. зв. “Early Day Motion”) на незалежне розслідування зі сторони Ради Европи (скоєного злочину, загадочного вбивства Георгія Гонгадзе), висунену послом Ліберально-Демократичної партії, Mr Edward Davey, Liberal Democrat МР.

ОУЖ має музей українського народного мистецтва ім. Алли Горської, який приміщується в домі Відділу СУБ у Манчестері.

При Головній Управі ОУЖ діяв і діє Фонд Матері й Дитини. Жалко, що з незалежних від ОУЖ причин не вдалося провести запляновану в відзначення сумної дати 15-річчя Чорнобильської катастрофи акцію допомоги сімейним лікарям Львівщини. Зараз розглядаємо можливості висилки допомоги одній з лікарень у Львові. Ми мусимо бути до максимум певні, що вислана нами допомога дійде до місця призначення, без непотрібних додаткових коштів на митниці чи в інших місцях.

ОУЖ і надалі є членом СФУЖО, СКУ й ЕКУ. На їхні наради, з'їзди і конґреси висилає своїх представників-делеґатів та звітує за свою працю.


Головна Управи ОУЖ.

Прилога ч. 21
Звіт про діяльність Союзу Русинів Українців в Югославії (СРУЮ)
до шестирічної Наради Членів ЕКУ в Афінах-Греція


У додатку до нашого листа від 21.05.2002 року, ми надіслали до Секретаріяту ЕКУ:

1. Список членів керуючих органів Союзу.
2. Звіт про роботу Союзу в 2001 році.
3. Фінансовий плян на 2002 рік та
4. Плян роботи Союзу на 2002 рік.

Річні збори Союзу відбулися 16. 03. 2002 року в с. Куцура, в яких крім членів Союзу брали участь й гості: Ярослава Хортяні, голова Товариства української культури в Угорщині; Марія Хома, від Союзу РіУ Хорватії, Анна Тертична та Роман Мельниченко від Посольства України в СРЮ; Славен Дулич, від ВР АО Воєводини та інші. Союз має 390 членів, що на 16 чоловік більше від попереднього звітування.

Засновано нову секцію Союзу: Господарсько-економічну та Комісію з питань інформування. В перспективі на майбутнє є тенденція збільшення числа членів Союзу та поширення діяльності в нових галузях.

Союз й цього року, завдяки грошової допомоги уряду України, уряду Югославії та спонсорів, організував Семінар для молоді, в якому брало участь 52-оє школярів та студентів. Семінар відбувся в Руському Керестурі від 19 по 25 серпня 2002 року. Віровчення, рідну мову та історію викладало п'ятеро викладачів, а театральною, музичною, правознавчою, журналістською та секцією образотворчого мистецтва керували молоді члени Союзу, які закінчили факультети або ще студіюють в Югославії та Україні. Додається програма цьогорічного та минулорічного Семінарів.

На студії в Україні у навчальному 2002/2003 році зголосилися 4 кандидати. З них двоїм уможливлено безоплатне навчання, а один має платити 1,200 у.о., тобто 1,200 долярів США на рік. Четверта кандидатка не поступила, бо батьки не мають грошей, щоб заплатити за навчання, а урядові органи України не виділили стипендії. З попередніх років в Україні на теперішній час маємо на навчанні трьох студентів, а ще троє з цього року. Від 1990 року до сьогодні на Україні закінчили студії понад 60 студентів з Югославії.

Делегації Союзу брали участь: троє членів у Х З'їзді ЕКУ в Будапешті (16-17. 11. 2001 року); двоє - на третьому конґресі СФУЛО у Києві (17-19. 05. 2002 року), де від того часу Союз став його членом, та один - на 6-ому засіданні Світового Конґресу Українських Юристів у Києві (18-19. 10. 2002 року).

З приводу третього конґресу СФУЛО, Союз видав завдяки допомоги Уряду України публікацію о. монср. Романа Мизя "Слідами Лемків", яку прилучено до цього звіту.

В кінці 2001 року Союз видав 4-й номер "Голосу Союзу" обсягом 56 сторінок, який прилучено до цього звіту. Делеґація Союзу в липні 2002 року брала участь у Фестивалі в Свиднику (Словаччина) та у Ждині (Польща). Літом 2002 року Союз був співорганізатором паломництва наших прочан до Зарваниці (Україна). З 7-8 вересня 2002 року в Новому Саді побував голова СФУЛО пан професор Іван Щерба з дружиною. На цій зустрічі було домовлено, що літом 2003 року засідання президії СФУЛО організуватиметься Союзом у Новому Саді (СР Югославія).

З метою допомоги Господарсько-економічній секції Союзу в реалізуванні економічно-торговельних відносин з підприємцями України, 12 вересня 2002 року відбулася перша зустріч наших підприємців з новоприбулим у Посольство України в СРЮ, паном Сергієм Дроздом, завідувачем економічно-торговельною місією.

Союз підписав контракт з обласним секретарем з питань культури і виховання АОВ, яким передбачено розробити програму навчання з предметів:

1. Русинська мова для початкової школи (з 1 по 8 кляси);
2. Русинська мова з елементами національної культури для початкової школи (з 1 по 8 кляси);
3. Русинська мова і література для гімназії загального типу (з 1 по 4 кляси);
4. Русинська мова з елементами національної культури для гімназії загального типу та середньої фахової школи, яка триває три і чотири роки;
5. Українська мова з елементами національної культури для початкової школи з 1 по 8 кляси.

13 вересня 2002 року відбулися позачергові збори Союзу, де обрано електорів для Ради електорів з метою обрання членів для Національної ради. Електором для української Національної ради обрано голову Союзу пані д-р Марію Сакач, а для русинської Національної ради - секретаря Союзу Сімеона Сакача. Статею 19 "Закону про захист прав і свобод національних меншин СРЮ" передбачено обрання національних рад для здійснювання прав по самоврядуванню в галузі вживання мови і письма, виховання, інформування та культури.

Обіжником СКУ номер 2 (39) за лютий 2002 року, між іншим, передбачено, що пан Василь Верига влітку 2002 року відвідає Боснію, Хорватію та Югославію. Союз вважає, що ці відвідини мали б дуже велике значення для всіх нас щодо привертання уваги урядів тих країн на проблематику русинів і українців. На жаль, дотепер ми не маємо ніякої інформації про відвідини пана Василя Вериги, а літо вже минуло.

В національній програмі "Закордонне українство" на період до 2005 року, між іншим, записано: "Сприяти діяльності та надавати допомогу недільним школам української діяспори, зокрема у містах Льєж-Серен (Кор. Бельгія), Софія (Р. Болгарія), Новий Сад (СРЮ), Афіни (Грецька Респ.), Загреб (Р. Хорватія), Прнявор (Боснія і Герцеговина). Для курсу україністики, який би організував Союз у Новому Саді, по питанню придбання проєкційного апарату (єпископа), ксерокс апарату, комп'ютера та виділення грошей для придбання паперу, літератури, гонорару викладачам і т. д., ми звертались через Посольство до відповідних установ, але відповіді на це ми не отримали.

Передбачено також: "Залучати українську учнівську та студентську молодь із-за кордону до навчання на курсах, факультативах, а також до участі в олімпіядах, конкурсах, фестивалях, виставках дитячої та юнацької творчості, що проводяться в Україні". На жаль, ми не маємо жодної інформації про такі маніфестації, щоб могли завчасно звернутися до організаторів і брати в них участь.

Новий Сад 23.10.2002 року
Д-р Марія Сакач
Голова Союзу

<<< ПОВЕРНУТИСЬ   ДАЛІ >>>

ПРОТОКОЛ